ورود به پرتال کاربریگزارش فرایند رتبه دهی

گزارش فرایند رتبه دهی:
با استناد به اصل ۴۴ قاون اساسی مبنی بر حمایت دولت از تشکیل و توسعه تعاونی‌ها با روش‌هایی چون تخفیف مالیاتی و ارائه تسهیلات اعتباری، صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون ضمن تضمین معاملات تعاونی ها، انواع ضمانت نامه‌ها از جمله اعتباری، گمرکی، حُسن انجام کار و شرکت در مناقصه و مزایده برای شرکتهای تعاونی صادرمی‌کند.
۷۰ درصد پرتفوی صندوق به شرکت‌های تعاونی‌ و ۳۰ درصد آن نیز به شرکت‌های غیرتعاونی، کارآفرینی، شرکت‌های دانش بنیان و طرح‌های کوچک اختصاص دارد، همچنین در بخش ضمانت نامه‌های اعتباری برای تسهیلات تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان تا ۱۰۰ درصد مبلغ تسهیلات، توسط صندوق ضمانت می‌شود.
در همین راستا و در جهت شناسایی شرکت های تعاونی معتبر و همچنین کاهش نرخ نکول و تقویت شرکت های موفق، صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون اقدام به طراحی مدل رتبه بندی جامع نمود تا شرکت های تعاونی را بر حسب شاخص های کاربردی رتبه بندی نماید و تصمیم بران شد تا بعد از زمان اجرای این طرح، خدمات خود را به شرکت‌هایی ارائه دهد که در طرح رتبه بندی شرکت می کنند. سامانه رتبه بندی تعاونی ها با رویکرد توانمند سازی، سامانه ای است با ماهیت رتبه بندی، حمایتی و هدایتگری که با مشارکت کارآفرینان و خبرگان و صاحب نظران در حوزه تعاون، اهداف خود را در جهت اولا رتبه بندی تعاونی ها و دوما تعالی آنها دنبال می کند.
شاخص‌های دخیل در رتبه بندی مذکور از کامل‌ترین شاخص‌های بین المللی است. بر اساس  این طرح رتبه بندی فعالیت شرکت‌ها شفاف خواهد شد؛ همچنین شرکت‌ها با دریافت گواهینامه رتبه‌بندی، دارای یک شخصیت مالی می شوند و با تقویت زنجیره تولید، برای مشتریان قابل اعتمادتر خواهند شد. همچنین شرکت‌هایی که در رتبه‌های پایین قرار می‌گیرند آسیب شناسی و عارضه‌یابی خواهند شد و برای توانمندسازی و ارتقای رتبه آنها آموزش‌های رایگان در نظر گرفته خواهد شد.
هر چند که غالبا گفته می‌شود یکی از مشکلات شرکت‌های تعاونی، مسائل مالی و اعتباری است اما بر اساس تحقیقات و بررسی‌های انجام شده بیش از ۹۹ درصد تعاونی‌ها از عدم بهره وری و مشکلات مدیریتی رنج می برند که با اجرای طرح رتبه بندی، نقاط ضعف نیز با هدف تقویت بخش تعاون شناسایی و اعلام خواهد شد.

1 | 2017/07/11